Dysleksja u dzieci.
Czy mogę pomóc mojemu dziecku?

LesAmis, Data: 28 lutego 2019

Dysleksja jest zespołem trudności o złożonej specyfice. Nie podlega wątpliwości, że potrafi przysporzyć dzieciom wiele kłopotów w szczególności w szkole. Zastanówmy się czy nie warto jednak podjąć prób uczenia się, dzięki którym będzie ona możliwie jak najmniej odczuwalna. Poniższy artykuł i treści w nim zawarte świetnie sprawdzą się zarówno dla dzieci, które nie mają zdiagnozowanej dysleksji, ale mają kłopoty z uczeniem się, jak i dla tych, u których dysleksję wykryto.

Nazwaliśmy dysleksję zespołem trudności nie bez przyczyny, składają się na nią kłopoty z płynnym czytaniem, ortografią, skupieniem, zapamiętywaniem informacji, oraz płynnym czytaniem i ogólną organizacją. Opisane poniżej metody to tylko część z bardzo szerokiego wachlarza, dlatego też zawsze zalecamy wizytę u specjalisty.Należy pamiętać, że najlepszy tok nauczania to taki, który dostosowany jest do indywidualnych potrzeb.

Zacznijmy od tego aby wsłuchać się w potrzeby naszego dziecka oraz zrozumieć, które trudności sprawiają mu najwięcej kłopotów. Zacznijmy od rozmowy, poproś aby dziecko „głośno myśląc” powiedziało wszystko co czuje w temacie swoich umiejętności, co usprawnia, a co hamuje jego działania. Dzięki temu znajdziesz przestrzeń w której będziesz pracować. Pamiętajmy, aby dziecko chciało pracować nad trudnościami musi mieć pozytywne nastawienie. Dbajmy o to, aby każde ćwiczenie, zadanie czy nawet zabawa miały taki poziom trudności, z jakim ma szanse sobie poradzić. W przeciwnym wypadku, u dziecka może pojawić się wzorzec wyuczonej bezradności co oznacza, że po wielu porażkach samo siebie będzie przekonywało, że z kolejnym wyzwaniem sobie nie poradzi. Pracujmy z dzieckiem na takich zadaniach jakie jest w stanie rozwiązać i nie zapominajmy zarówno o pochwałach jak i tłumaczeniu, że nie zawsze wszystko udaje się za pierwszym razem. Przygotowanie do rozpoczęcia działania z nauką zakończmy relaksem. Dziecko najlepiej podejdzie i przyswoi wiedze gdy będzie odprężone.Przed rozpoczęciem wspólnej nauki wyjdźmy na spacer, posłuchajmy wspólnie muzyki kreatywnej, zagrajmy w jego ulubioną grę.

Pisanie – od lat najbardziej sprawdzona metoda praktykowana jeszcze przez naszych dziadków to tworzenie dla dzieci dyktanda. Potrwa to kilka chwil, a przy regularnych ćwiczeniach daje spektakularne efekty. Pamiętajmy tylko, że nie może się to kojarzyć negatywnie! Umilmy dziecku dyktando nagrodami, tak aby miało bodziec do nauki.Pamiętaj, gdy sprawdzasz pisownie nie używaj czerwonego długopisu – jeśli dziecko zrobi wiele błędów, widok czerwonej kartki zadziała na niego demotywująco. Niech dyktando stanie się naszym codziennymprzyjemnym sposobem na produktywne spędzanie czasu! Zdarza się, że niektórzy mają problem z zapamiętaniem kilku konkretnych słów i za każdym razem popełniają ten sam błąd – podejmijmy próbę pisowni wybiórczej. Siądźmy razem z dzieckiem i literując poprośmy o napisanie słowa, niech przeczyta je kilkukrotnie, zakryje i powtórzy na głos, następnie napisze obok, gdy to uczyni niech odkryje pierwszy wzór słowa i sprawdzi poprawność pisowni. Czynność należy powtarzać kilkakrotnie przez okres czasu, który będzie odpowiedni dla naszego dziecka.

Czytanie – dzieci z dysleksją często miewają trudności z rozumieniem treści czytanego tekstu i z płynnością czytania. Pracujmy z dzieckiem aby tą czynność mu ułatwić, najprościej ćwiczyć ją na tekstach w książkach szkolnych lub lekturach (łączmy przyjemne z pożytecznym). Weźmy artykuł, opowiadanie, bajkę i poprośmy aby dziecko przeczytało na głos pierwszą stronę – uwaga!, niech czyta spokojnie, w swoim tempie, nie wprowadzajmy nerwowej atmosfery bo zniechęcimy je na samym początku. Kiedy skończy poproś o zaznaczenie słów, które są ważne i istotne w kontekście wypowiedzi a następnie niech przeczyta stronę na głos raz jeszcze. Czynność można powtórzyć.Następnie poproś dziecko aby opowiedziało kontekst zawarty w tekście. Jeśli sprawia mu to trudności – nic nie szkodzi! Przeczytajmy raz jeszcze. Dla łatwiejszego rozumienia tekstu nagrywajmy czytanie dziecka a potem odsłuchujmy. Dzięki tej metodzie będzie mogło zarówno zapamiętywać wzrokowo jak i słuchowo. Pamiętajmy, wszystko wymaga czasu, nie zniechęcajmy się, że nauka idzie wolno – przecież czas spędzony z dzieckiem jest bardzo cenny.

Zapamiętywanie – już w pierwszych klasach szkoły podstawowej umiejętność zapamiętywania jest jednym z priorytetów, o który warto dbać. Pracujmy z dzieckiem na podstawie notatek, które przynosi ze szkoły. Ćwiczenie pamięci polega na jej utrwalaniu dlatego każdego dnia po lekcjach materiał z nich powinien być powtórzony. Możemy też okazać swoje zainteresowanie treścią lekcji poprzez słuchanie czytanych przez dziecko notatek. Każde powrócenie do materiału omówionego w tym samym dniu będzie skutkowało jego utrwaleniem a rezultaty zobaczycie przy pierwszym sprawdzianie. Skuteczną metodą zapamiętywania są mnemotechniki czyli powiązywanie słów, tez czy sformułowań ze śmiesznymi skojarzeniami.Mogą to być części ciała, meble w pokoju czy też zwierzęta, im więcej śmiechu tym lepsze rezultaty. Stosujmy także metodę przeuczenia, która zgodnie z badaniami przynosi rewelacyjne efekty u dzieci z dysleksją. Aby zapamiętać bezbłędnie słowo, zasadę czy pojęcie musi być ono powtórzone wiele razy. Jeśli dziecko ma problem z zapamiętaniem danego słowa mówcie o nim z przesadną częstotliwością i poproś o napisanie opowiadania w którym będzie go używał na jak najwięcej sposobów. Zobaczysz, że zapamięta je bardzo szybko.

Aby umilić sobie czas ale wykorzystać go produktywnie dobrym sposobem jest nauka poprzez zabawę. Jest wiele gier planszowych czy komputerowych dostępnych do kupienia dla dzieci z dysleksją, możemy także konstruować swoje własne, jak? Na podstawie takich kluczy jak: ustalanie kolejności zdarzeń w tekście, wyszukiwanie słów niepasujące do innych, dobieraniu słów w pary lub końcówkami, metod jest wiele, ważne aby dziecko stale patrzyło i słuchało poprawnej pisowni i wymowy. W podróży bawmy się z dzieckiem w skojarzenia, np. wymyślamy słowo na ostatnią lub przed ostatnią literę poprzedniego wyrazu. Taka prosta zabawa rozwinie jego kreatywność i zadba o pamięć. Do dzieła!

Jeśli macie dodatkowe pytania, lub potrzebujecie pomocy w pracy z dzieckiem zapraszamy na wizytę indywidualną. Wspólnie spróbujemy dobrać takie techniki uczenia się, które będą najbardziej efektywne.

Pozdrawiamy,

Zespół LesAmis.